Wednesday, 8 June 2016

ZANZIBAR BEKLE BİZİ- HAZIRLIKLAR

ZANZIBAR

Afrika kıtasına yapacak olduğumuz ilk gezinin, hazırlık ve yapım aşamasından bahsetmek istiyorum. Nitekim gezimiz,   3 temmuz -10 temmuz arasında gerçekleşecek  ve de  önceden bunları yazmanın , beklentilerim ve yaşadıklarımın arasındaki farkı anlamam  ve de hazırlık aşamasından dikkate almam  gereken şeylerin değişkenliği üzerinde bana fayda sağlayacağını düşünüyorum.


Öncellikle Zanzibara yani Tanzanyaya ayak basma fikri, yaklaşık bir 5 dk lık telefon konuşma sonucu gerçekleşti. Afrika kıtasını ilk kez kesfedecek biri olarak karar verme aşamasında bile oldukça heyecanlı olan bizler, geziyi planlarken titizlikle yaklaştık ve kendimize öncelikler listesi belirledik. Neydi peki bu öncellikler? Tabikide nasıl bir tatil istediğimiz konusu ilk düşündüğümüz şeyler arasındaydı. Bunları göz önünde bulundururken aklımıza gelenler arasında, dinlenmek istediğimizdi çünkü uzun süredir dinlenmek adına birşey yapmamıştık.Bu sebeble tatilimiz safari seçenekleri üzerine kurmadık ve bunu daha sonraya bıraktık. Deniz kenarinda geçirmek istediğimizi günleri planlamak için, zanzibarı detaylı bir şekilde haritada ve internet üzerinden inceledik. Sonuç olarak 2 gün STONE TOWN yani merkezde geçirip buralarda tur seçeneklerinden yararlanıp, yerel hayatı müzeleri ve doğal alan gezileri planladık.  Bunlar arasında PRISON ISLAND, SPICE TOUR VE JOZANI FOREST en önerilen turlar arasında ve bizde STONE TOWN gezimiz sırasında, bu turlardan faydalanmayı umuyoruz. 

Peki Stone Town da yapmayı planladıklarım ve BUCKET  LIST ım de olanlar neler?
Öncelikle sokaklarda amaçsızca dolaşmak ve hayat tarzına tanıklık etmek.
Salaş bir restoranda kalamara karidese ve bilumum deniz ürününe doymak.. (Malum Türkiyede en sıkıntı çektiğimiz konu bu, porsiyonlar az fiyatlar faiş)
Satıcılarla pazarlık yaparak, bu konuda bir deneyim elde etmek.(Türkiyede vasat olduğum bir konu)
Hint okyanusunda güneşi  bir şişe Afrika şarabıyla batırmak
Köleliğin izlerine tanıklık etmek
Müslüman bir ülkede onlarla birlikte Ramazan bayramını kutlamak 
Müthiş kokulu ve hijyenden nasibini almamış balık pazarında bir tur atmak
Baharatlar arasında kaybolmak, ve tropik meyveye doymak
Orayı sevmek ve onlardan birşeyler öğrenmek var...
Umarım döndüğümde bunları yapmanın huzuru olur içimde diyorum....

Anyway....

Dönelim esas konuya ! Booking üzerinden stone town için tercihimizi HİLİKİ HOUSE dan yana kullandık. Yorumlar ve de konaklama seçenekleri arasında en göze çarpan bu oteldi. Daha sonra da LONELY PLANET EAST AFRICA gezi rehberini satın alınca da fark ettik ki, aslında çok doğru bir seçim yapmışız çünkü aynı otel burada yıldızlı bir şekilde öneriliyor.

Bu arada aslında yapmak istediğim bir hatırlaTma var. Zanzibar ya da Tanzanya hakkına gezi kitabı bulmak oldukça zor. Kitabevleri bu konudaki ihtiyacı pek karşılayamıyor. Ancak LONELY PLANET sitesinde EAST AFRICA gezi kitabı bizim gerçek anlamda kurtarıcımız oldu diyebilirim. Afrikanın incelikleri ve bilmediğiniz seçenekleri size titizlikle sunuyor. Tabiki amazon üzerinden sipariş edebileceğiniz seçeneklerde bulunmankta fakat bazılarının Türkiye ye shipping seçeneği yok yada gelenler çok geç elinize ulaşma sözü veriyor. Bu sebeblerden LONELY PLANET websitesi kapsamlı gezi kitaplarına ev sahipliği yapıyor. Tabi siz sadece bloglardan yada daha websitelerinden de yararlanabilirsiniz ama benim için elimde gezi kitabının olması, onu okumak ve döndükten sonra kütüphanemde yeri olması bir ritüel gibi birşey.

Peki, Stone Town sonrası neler yapmayı planlıyoruz. İşte tatilin dinlenme kısmı tam da burada başlıyor. Adanın en güzel plajı ve turistik yeri olaarak bilinen NUGWI bölgesine hareket ediyoruz. Şu an itibariyle ulaşım aracı olarak taksiyle anlaşmayı planlıyoruz. Nitekim Nugwi  adanın merkezine uzak ve med cezir anlamında en az etkilenen bölgesinde bulunmakta. Otelimizi seçerken temizlik hijyen gibi durumları temel alarak seçtik ve sonuç olarak Z HOTEL de karar kıldık. Otelin sahibiyle yazışmalarımız hala devam etmekte. Bize restoran konusunda oldukça yardımcı oldu ve SARUCHE restoranda evlilik  yıldönümümüz için yerimizi rezerve etti. Okuduklarımız ve trip advisor tavsiyeleri üzerine, Z Hotel restoran olarak adadaki en iyi opsiyonlardan biri. Nugwi merkezde da opsiyonlar bulunmakta ve onlar daha salaş yerler. Tabikide onlarıda deneyeceğim ve de yorumları objectif yansıtmaya çalışacağım. 

Nugwi de listemizde olan şeyler arasında, KEDWA BEACH, SUNSET TOUR ve de olursa PEMBA ISLAND. Bunlar için henüz bir schedule belirlemedik ama oraya varır varmaz turlar için pazarlıklara başlayacağız.
Nugwide Bucket list im de neler var peki?

Denizin tadını doyasıya çıkarmak, 
Snorkelle balıkları izlemek, yunuslarla beraber yüzmek,
Gopromuzla su altını fotoğraflamak
Güneşi bir kayıkta umarsızca batırmak 
Yerli halkın hayatını izlemek sevmek vs vs vs


Bunlar işin anlatı kısmı yaşarken neler olur bilinmez, ama şu bir gerçek ki Afrika güzelliklerden ibaret değil. Dikkat etmeniz gereken şeyler de var mesela hastalıklar. Ve bunlardan korunmak için öncelikle Seyahat sağlık hattını aramanız ve bilgi almanız gerekli. (444 77 34). Bu numarayı aradığınızda sizi gideceğiniz bölge ve ülke ile ilgili yönlendiriyorlar. Bize Zanzibar a için sarı humma aşısı gerekli olduğunu söylediler ve Ankaradaki seyahat sağlığü müdürlüğünden randevu alıp orayı ziyaret ettik. Çalışanlar oldukça ilgilendiler ve hastalıklar aklında bilgi verdiler. Son verilere göre Afrikada dikkat etmeniz gereken hastalıkların başında, sıtma, kolera, sarı humma, hepatit a-b geliyor. Bunlardan sarı humma nın aşısı var. Kolera ve diğerleri için kişişel koruma ön planda. Hepatit için kan sayımı yaptırıp bağışıklığınızın olup olmadığına göre doktorunuzu sizi yönlendirebilir. 

Şimdilik hazırlıklar geri saymayla devam ediyor ve önerileriniz  varsa da tabiki you are more than welcome :) 


No comments:

Post a Comment