Monday, 6 June 2016

GRAND CANYON

Flagstaff tan sabah gün doğmadan yola çıkarak, navigasyonumuzu grand canyon istikametine ayarladık. İçimiz içimize sığmıyor. Ne göreceğimiz konusunda fikrimiz var ama nasıl hissedeceğimiz konusunda hiçbir fikrimiz yok. Doğal yollarla oluşmuş canyonun sadece bir kısmını görme fırsatımız olucak. Grand Canyon rimlerden oluştugunu gitmeden önce yaptıgımız araştırmalardan öğrenmiştik. Populer olan kısmı skywalk yapılabilen west rim gibi gözükse de biz aslında gerçekten Grand Canyon un asıl kısmı olan SOUTH RIM ı ziyaret edeceğiz.
Eger Grand Canyon a gidiyorsanız, mutlaka ya güneşin doğuşunu yada batışını orda görmeden dönmeyin derim. Çünkü bunlar bir ritüel şeklinde izleniyor ve kendinizi büyük bir şeyin parçası gibi hissediyorsunuz. 

Yolda kaybolmaniz gibi bir şey söz konusu değil, çünkü yol sadece Grand Canyona çıkıyor. Ve kendinizi parkın kapısında buluyornusuz. 25 dolar gibi bir giriş ücreti var ve 7 gün boyunca giriş yapma hakkınız oluyor. Girişte size detaylı bir harita ve bilgi içeren broşürleride veriyorlar. Artık keşfetmeye tamamen hazırsınız!

Biz parkın girişine arabamızı parkettikten sonra, sabah kahvaltısı için sandwiclerimizi ve montlarımızı alarak hemen mather pointte gittik, bu nokta canyona bakan noktalardan biriydi ve bize verilen haritalarda gösterilen değişik noktalardan biriydi. Oraya vardığımızda bizim gibi dünyadan birçok insanın bu özel anı izlemek için orada sessiz ve saygılı bir bekleyiş içinde olduğunu gördük. Kutsal bir an gibiydi. 

güneşin doğuşunu beklerken

güneş yüzünü gösterdi

yeni bir gün

Güneş yüzünü gösterdi ve yeni bir gün başladı. Ve biz buna tanıklık ettikten sonra, sandwiclerimizi ve soğuk havayı dikkate almadan anı yaşadık. Bu arada Grand Canyon da, sıcaklık farkı oldukça fazla. Sabahın erken saatlerin üşürken, öğlen sıcaktan yanabilirsiniz. Ama kesinlikle her anına değecek bir deneyim. 

Grand Canyon turistik aktiviteler anlamında çok gelişmiş ve herşey öngörülmüş bir yer. Gezmeniz gereken noktalar arasında ulaşımı sağlayabilmeniz için ringler var. Duraklarda sıra bekleyip, gezmek istediğiniz spotlarda direk inebiilirsiniz. Biz önerilen durakların hepsini ziyaret ettik ve içimizde hiç bir şey cevapsız kalmadı. Canyon un arasından arada beliren toprak rengi Colorada nehrinin sihrini unutamıyorum. Colorada büyülüyor, canyon aklınızı başınızdan alıyor. Ve siz her anında gezerken yüzünüzde bir gülümsemeyle doğaya bırakıyorsunuz kendinizi. 

Bu arada canyon un aşağısına inmek deneyim gerektiren ve de bir gün olan bir aktivite. Her yerde buna ait uyarılar ve alınması gerekn önlemlerden bahsedilmiş. 

Biz herşeyi araştırıp gitmemize rağmen, araştırmasak bile Grand Canyon da herşeyin düsünülmüş olduğunu gördük ve aslında yoldan ve kalacak yerler dışında çokta detaylı bir arastırmaya gerek olmadığını farkettik. Karar vereceğiniz şey sadece South Rim yada West Rim mi olmalı. Sonrası zaten aktivite dolu  bir gün boyunca manzaraya doyuyor ve enerji depoluyorsunuz.

Grand Canyon bir doğa harikası ve herkes için anlamı farklı o yüzden ne kadar anlatsam da herkes kendi deneyiminde ona bir anlam yükleyebilir. O yüzden yazımı şöyle bitiriyorum..

For each man sees himself in the Grand Canyon – each one makes his own Canyon before he comes, each one brings and carries away his own Canyon. – Carl Sandburg

Bunlarda benim canyon da biriktirdiklerim diyelim...

No comments:

Post a Comment