Monday, 6 June 2016

CHİCAGO

Amerika da iki hafta adlı gezimizin ilk durağı Chicago dayız! THY yolları chicago seferiyle geldiğimiz bu rüzgarlı şehirde, Amerikan rüyasını takibe başlıyoruz. Chicago büyük bir şehir, illiois eyaletibne bağlı ve michagan gölünün kıyısında.  Gece ve gündüz ayrı manzaralara sahip diyebilirim...

Otelimizi seçerken , iş hayatı hakkında bir fikrimiz olması açısından, ve günlük koşuşturmalara tanıklık etmek için, downtown seçeneğini değerlendirmiştik.İyiki de öyle yapmışız. Her yer yürüme mesafesindeydi ve herşey çok rahattı. Gitmeden önce free tours adı altında chicago free tours ile bağlantiya geçip, iki kişilik online rezervasyon ile şehir turu satın alarak, ilk günümüzü şehrin gezilmesi gereken yerlerini panoromik bir şekilde gezerek bir rehberden dinlemek gerçekten bilgilendirici oldu.Bu tarz turlar tip usulu çalışıyor ve de turun sonunda sizin uygun gördüğünüz miktarda tip i sizi gezdiren rehbere taktim ediyorsunuz. Rehberler gerçekten deneyimli ve sizlere yerel öyküler anlatarak şehri daha iyi tanımanızı sağlıyorlar. 

Mimari anlamda göz zevkinizi doyurak bir şehir kesinlikle. Yüksek binalar, sanatın izlerini taşıyor buna şehir merkezinda bulunan hapishane binasıda dahil. Şehri gezerken her yerde sanatın, modernizmin ve uyumun ahenkini görmeniz mümkün. Bu yüzden de mesafeler uzun gelmiyor. 

Şimdi chicago dan benim seçtiklerimle devam edeceğim. Bence mutlaka yapılması gereken şeylerin başında, sabah kahvaltısıyla başlıyorum. Etraf bakery tarzı coffee shoplarla dolu. Sabah kalktıgınızda american way of life a tanıklık etmek isterseniz, bunlardan birine girin ve kahvenizi ısmarlayıp bagel ınınız ( bir çeşit simit) yerken sokaklardan geçenleri izleyin, empati kurun, düşünün. Daha sonra meşhur MILLENIUM parkta nam-ı değer BEAN ı görün. Parkı baştan sona yürüyün, michagan gölünün manzaralarının tadını çıkarın. Şehre birde yüksekten göz atmak isterseniz SKYDECK CHICAGO iyi bir seçenek olabilir. Ama derseniz ki ben biraz downtown da uzaklaşmka istiyorum. İşte o zaman sizler için güzel bir alternatif olan LINCOLN PARK ZOO önerebilirim. Giriş ücret yok ve de vakit geçirmek için oldukça güzel bir yer ayrıca downtown a da tek bir metroyla gidilebiliyor. 
Downtown da yürürken meşhur müzikallerin olduğu CHICAGO THEATRE da es geçmeyin ve THE ART INSTITUTE OF CHICOGO da bir gününüzü ayırın. Gece michagan gölündeki harika manzaralarıda izlemeyi unutmayın. Biz chicago da iki gün geçirdik ve beğendik. Ama Amerika da macerası devam ediyor.
Millenium Park- the bean

Downtown
downtown

downtown
millenium park


Lincoln Zoo
downtown walking tour


No comments:

Post a Comment